Плувната страст на политическите лидери Тагове
Доналд Тръмп Роналд Рейгън Джон Кенеди Ленин Леонид Брежнев Тодор Живков 18-12-2016 09:24 Две политически събития със световна величина от последните седмици фокусираха вниманието и на спортните фенове. Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и кончината на бащата на кубинската революция Фидел Кастро припомниха техните страсти по физическата активност. Страстен привърженик на баскетбола, бейзбола и бокса, Коменданте бил добър плувец, гмуркач и подводен риболовец. Тръмп напълно в традицията на американската спортна култура най-малкото не е безраличен към плуването.
„Икономист” прави бърз преглед на по-известните политици в световната история, изкушени от движението в басейна или в открити води. Малцина знаят, че четиридесетият президент на САЩ Роналд Рейгън е работил като спасител 7 лета. Живота си му дължат 77 души. Съдействал е на стотици да излязат невредими от водата.
Участвал в състезания на плуване на колежанско ниво, регистрирайки прилични резултати. Един от най-обичаните американски президенти Джон Кенеди бил разностранен атлет. В училище играел бейзбол, в колежа се запалил по ветроходството. Още от 15-годишен имал яхта, подарена от родителите му.
С брат си Джо печели регатата „Макмилън къп”. При следването си в Харвардския университет участва и на състезания в басейна. Да се прехвърлим на източния фронт на плуването. Любовта на основателя на СССР Владимир Илич Ленин към „синия” спорт ражда един от най-оригиналните вицове: „Толкова го обичал, как не се е удавил овреме?
”. В лятото преди октомврийската революция през 1917 г. гоненият като престъпник бъдещ вожд на пролетарията се крие в провинцията. На 5 км от село Разлив се намира езеро, в което плува и лови риба.
Охраната на друг лидер на СССР Леонид Брежнев влиза и във водата. Една от емблематичните снимки на генералния секретар на Централния комитет на Комунистическата партия (от 1964 до смъртта му през 1982 г.) е как отмаря в краен коридор, охраняван от четирима телохранители (двама в басейна и двама извън него).Охранителите пазят и от водата и от брега лидера на СССР Леонид Брежнев и във водата.
Смята се, че китайският партиен и държавен ръководител Мао Дзедун обожавал „синия” спорт. Великия кормчия преплувал река след река, впечатлявайки населението на огромната азиатска страна.Една от легендите гласи, че през 1966 г. на 73-годишна възраст Мао преплувал могъщата река Яндзъ, която е най-дългата в Азия – 6300 км.
Справил се с десетина километра за рекордното време от 90 минути. Петър Стойчев пасти да яде!Предполага се обаче, че при това историческо плуване е бил подпомогнат от опитни състезатели и гмуркачи, значително укорили скоростта му. Целта е била постигане на пропаганден ефект пред китайския народ.
Китайците си казвали, че Мао пращи от здраве и е готов да атакува „ревизионистите”, които са се окопали в комунистическата партия и е готов да се бори на живот и смърт с враговете на Културната революция.Говори се, че функционерите на Китайската комунистическа партия от онова време изпадали в ужас, когато разберели, че Мао възнамерява да плува по техните реки. Тамошните медии хвалят любимия лидер как ловко избягвал водовъртежите и плаващите предмети, които можели да го наранят. „В абсолютно чиста вода рибата умира”, успокоявал народните маси.
Съветският партиен ръководител Никита Хрушчов разказвал в тесен кръг, че при посещение в Китай Мао решил да проведат преговорите, плуавйки. Гостът не загубил присъствие на духа. Съвместното плуване не допринесло обаче за нормализиране на китайско-съветските отношения. Тато стигал до таляна в „Евксиноград”Тодор Живков е можел да плува и то доста прилично.
По спомени на Лаврентий Силов – личен спасител на Тато, в акваторията на резиденция „Евксиноград”, любимият стил на първия бил бруста. Всеки ден плувал до талян на 400 м от брега.Тодор Живков отрива 25-метровия басейн на „Славия” през 1968 г. Преди да влезе в морето ръководителят си пълнел шапката с вода и чак тогава я слагал на главата си, за да не се нагрява.
Стоял половин час във водата. Тато плувал с особен двоен пояс, подарен му от Хрушчов. Василен Димитров, сп. „Икономист“ _____Мобилната версия на Tennis24.
bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК! Коментари Блог От авторитеНазаем Новини Най-четениПоследни