За три години Стан Вавринка от много добър тенисист се превърна в константа в Топ 5 на световната ранглиста и във всеки от тези сезони печели по една титла от Големия шлем. На какво се дължи метаморфозата на швейцареца, който на 31 години покори US Open и стана най-възрастният шампион в Шлема след Андре Агаси?Отговорът е, че освен огромния труд, който полага Вавринка, и таланта му, успехите му се дължат на неговия треньор Магнус Норман. Шведът имаше добра кариера, в която стигна до №2 в света през 2000 година, малко след като отстъпи на финала на „Ролан Гарос“ на Гуга Кюртен в четири сета.
Контузия го принуди да се оттегли от корта през 2004-а, когато е само на 28 след общо 12 титли. Извън корта му приписват кратка любовна афера с Мартина Хингис.При Магнус няма празно. Веднага след края на кариерата той започва да тренира партньора си на двойки Томас Йохансон, по-скоро заради това, че животът на професионалет играч му липсва.
Под негово ръководство в залеза си Йохансон стигна до полуфинал на Уимбълдън и две титли от АТР Тур. Норман се нуждае от по-сериозно предизвикателство и започва работа с Робин Сьодерлинг през 2008-а. Резултатите са: два поредни финала на „Ролан Гарос“ след победи над Рафаел Надал (2009 г.) и Роджър Федерер (2010 г.
) и достигането на Робин до №4 в света.В началото на 2013 година Вавринка се е разделил с шведа Петър Лундгрен (бивш наставник на Роджър Федерер, Марат Сафин, Марсело Риос и Григор Димитров) и се оглежда за нов треньор. Изборът му пада върху Магнус, с когото бързо намират общ език. Няколко месеца по-рано Норман е основал в Стокхолм бутиковата академия Good to Great със своите приятели и бивши професионални тенисисти Никлас Култи и Микаел Тилстрьом.
За фронтмен на новото формирование е избран Григор Димитров, който обаче след по-малко от година напуска и започва работа с Роджър Рашийд, с когото печели четирите си титли до момента. Но първата от тях, в Стокхолм, дойде точно седмица след раздялата с Тилстрьом и Good to Great, което говори, че е била изградена основата на шампионските успехи на българина.Една от причините Норман да основе академията е, че иска да пътува по-малко, защото с приятеката му очакват близнаци. Така че в началото Стан и Магнус работят главно на кортовете в Стокхолм, където се помещава организацията.
Бързо отличният мотиватор успява да накара Вавринка да осъзнае, че може да постигне много повече, но трябва да си постави високи цели и да ги следва. След двегодишна суша швейцарецът успява да спечели четвърта титла в кариерата си през 2013-а в Ещорил, след като побеждава на финала водача Давид Ферер. Дни по-късно стига и до финал на „Мастърс 1000“ турнира в Мадрид, където отстъпва на Рафа Надал, но се завръща в Топ 10. През същото лято Стан и Магнус стигат още един финал, който ще се окаже крайгълен камък.
На трева в Хертогенбош Вавринка губи от Никола Маю с 3:6, 4:6 на 22 юни. Това е и последното поражение на тенисиста от Лозана в двубой за титлата. След турнира в Холандия той влезе в серия от 11 поредни спечелени финала. Което говори за самочувствие и здрава психика.
Методите на работа на Норман му помогнаха да овладее и сълзите на световния номер три в съблекалнята преди финала срещу Джокович на „Артър Аш Стейдиъм“ в неделя. Скандинавецът скромно споменава, че не е направил нищо за преодоляване на нервния срив, само дето бил казал на Стан, че и на него му идвало да ревне. Което едва ли е било точно така.Норман е горд и с постижението на един нов член на академията – Гаел Монфис, който тази година стигна до полуфиналите в Ню Йорк, спечели първата си титла от „АТР 500“ във Вашингтон и игра финали на турнирите от същата категория в Ротердам и Монте Карло.
Интересно е да се спомене, че Магнус всъщност се е колебал дълго дали да стане тенисист. Причината е, че той е увлечен от дете по банди – разновидност на хокея на лед, която се играе с топка и в две полувремена по 45 минути. Чак като тийнейджър той спира да участва в турнири по банди и се концентрира върху тениса. Но сега той отново намира време да играе любимата си ледена игра.
Което е семейна традиция, защото братът на Магнус – Маркус, е генерален секретар на Шведската федерация по банди.В момента тандемът Вавринка – Норман изглежда непоклатим. Но вероятно до година-две скандинавецът ще потърси нов питомник, със сигурност от Good to Great, когото да изведе до висините на тениса.