Имат ли французите достатъчно респект към спорта тенис или защо Хачанов призова Умбер за повече уважение

3 Ное., 2024
23 преглеждания

 

Имат ли французите достатъчно респект към спорта тенис или защо Хачанов призова Умбер за повече уважение

Имат ли французите достатъчно респект към спорта тенис или защо Хачанов призова Умбер за повече уважение

Имат ли французите достатъчно респект към спорта тенис или защо Хачанов призова Умбер за повече уважение

Тенисът е спорт, известен със своята аристократичност, уважение, толерантност, добри маниери, възпитание, респект към играта, към опонента, към другите хора, а играчите са пример за подражание на милиони по света. Много родители записват децата си на тенис не само за да спортуват или за да станат професионални спортисти, но и за да се научат на дисциплина и уважение към спорта и към другите. Заради уважителното поведение на спортистите и на зрителите, заради изисканата атмосфера на трибуните. Но дали е така наистина?

Няма да коментирам какво е положението при подрастващите и на какво съм ставала свидетел в детско-юношески турнири, тук акцентът е каймакът на спорта. Не са малко тенисистите, даже и елитни, които показват липса на уважение към съперници, съдии, фенове. След полуфинала на Мастърса в Париж в събота Карен Хачанов не премълча критиките си към опонента си Юго Умбер. „На мрежата му казах да показва повече уважение.

Той няма идея как да се държи. Винаги съм за честната игра. Ще го поздравя, ако се държи като нормален човек. Това е всичко, което мога да кажа.

Видяхте ли ме да празнувам вчера? Григор беше изтощен. Видяхте ли ме да скачам и да крещя „Хайде! Allez!

” след всяка точка… Мислите ли, че е добре? Можете да празнувате след това с публиката, няма проблем. Можете да правите каквото искате.

Но както знаете, контузиите са част от играта… да го направите, докато виждате, че човекът е на земята?”. В тениса има правила за поведение и всеки любител на този спорт, независимо дали е играч или само фен, би трябвало да е добре запознат с тях.

Някои от тях са: Играчите не може да чупят ракетите си; не трябва агресивно, опасно или гневно да удрят, ритат или хвърлят тенис топка, освен в разумното преследване на точка по време на мач; не може да демонстрират неспортсменско поведение, не им е разрешено да псуват. Феновете не може да викат по време на разиграване.Проявите на неспортсменско поведение не са от вчера или днес и много от хората, за които този спорт е религия, не ги толерират изобщо. Има не един пример на спортисти, които ги нарушават и сред настоящи, и сред бивши играчи.

Не е лесно да контролираш емоциите си на корта и всеки, който поиска, може да намери статистика за счупени ракети. И макар и това да е сред забранените от правилника неща, тук ще обърнем повече внимание на друго. Говорейки за „лоши момчета”, можем да назовем играчи от различни държави, но сега ще насоча вниманието ви към френските тенисисти, защото, бидейки на френска вълна с Мастърса в Париж, да си кажем истината директно – не малка част от френските тенисисти и несъмнено френската публика са невъзпитани. Много специалисти, когато ги попитат за френската публика, казват мило, че тя е доста особена, но дали това е точното определение?

За хората по трибуните на Ролан Гарос и в „Берси” малко по-късно. Първо за „петлите” на корта. Макар и много играчи да спазват добрия тон и да избягват коментари относно колегите си, любителите на тениса сме виждали как се държат не малка част от френските тенисисти на корта. Един от най-скандалните с поведението си е Курентен Муте, който даже през 2022 година след бой на корта и избухване към съдията на стола на Чалънджър в Орлеан беше изхвърлен от Федерацията по тенис на Франция, което го остави без право на държавно финансиране и треньор.

След мача Муте написа в социалните мрежи, че няма намерение да се извинява. Друг френски тенисист Юго Гастон пък бе глобен през 2023 година от ATP със 144 000 евро – повече отколкото бе изкарал до онзи момент през сезона – след като извади топка от джоба си и я хвърли на корта по време на разиграване, за да опита да си издейства преиграване по време на мача си с Борна Чорич на турнира в Мадрид през април. В условията на наказанието бе записано, че ако не се повтори неспортсменското му поведение, глобата ще бъде намалена наполовина, а при повторно нарушение – увеличена със 100%. Едно от „най-лошите” момчета на френския тенис Беноа Пер пък не бе допуснат до Игрите в Токио.

Известният с избухливото си поведение на корта играч не криеше, че не харесва живота в тура по време на пандемията, но като част от мотивите си от френската федерацията обявиха и държанието му по време на мача с Франсиско Черундоло в Буенос Айрес по-рано през годината, когато Пер плю и псува на корта. На Игрите в Рио Пер също бе изгонен от отбора за лошо поведение и нарушаване на правилата. Неспортсменско поведение се вижда и при младите тенис надежди на Франция, но нека оптимистично отдадем това на неопитността и младостта, а не като следствие на подобни примери за подражание. На тазгодишния Ролан Гарос 22-годишният Теранс Атман се прочу, че отнесе глоба в размер на 25 000 долара, след като гневно запрати топката в трибуните и удари зрител.

Мачът бе прекъснат за 15 минути, за да се уверят съдията на стола и другите официални лица дали зрителят е пострадал и да решат дали да накажат играча. Атман бе само предупреден на корта, но по-късно и глобен. Естествено, че има и възпитани френски тенисисти. А сега към френските фенове.

През тази година се повдигна сериозно дебатът за поведението на френската публика. Още по време на Ролан Гарос имаше доста дискусии доколко поведението на публиката е приятно за атмосферата и къде се преминава границата и става враждебно. Давид Гофен изрази възмущението си как фен е изплюл дъвката си върху него по време на мач. Заговори се доколко е приемливо да има оркестър на трибуните.

А освиркванията по време на разигравания в спорт, в който това не е нормално и определено може лесно да повлияе на спортистите? Новак Джокович, който е имал не една или две „любовни афери” с френската публика, призна, че оценява оживената публика, но и че границата между ентусиазъм и неуважение е тънка. Даже тази година турнирният директор на Ролан Гарос Амели Морисмо забрани употребата на алкохол на трибуните. И така сега въпросът е доколко тенисът трябва да се променя и адаптира за зрелищност и да привлича нови зрители, и доколко е важно да бъде съхранен духът на традициите, носещ най-вече уважение.

Губи ли играта своята магия на изискан спорт?

Menu Title