Стефан Цветков: Очаквам Григор да покаже своя потенциал съвсем скоро

10 Юли, 2016
541 преглеждания

 

Стефан Цветков: Очаквам Григор да покаже своя потенциал съвсем скоро

Стефан Цветков: Очаквам Григор да покаже своя потенциал съвсем скоро

Стефан Цветков: Очаквам Григор да покаже своя потенциал съвсем скоро

Президентът на Българската федерация по тенис Стефан Цветков даде интервю за предаването „Код Спорт“ по TV+. Членът на Борда на ITF посети голф игрището „Тракийски скали“, заедно с Катрина Адамс, президент на Американската тенис асоциация.- Лесно ли убедихте г-жа Адамс да гостува в България?- Без никакъв проблем, много лесно стана всичко.

На майтап си говорехме. Видя снимките от „Тракийски скали“ и чу моя разказ за България и откликна на поканата. Катрина е човек с отворено сърце и душа към всичко. Работи неуморно за нашия любим спорт.

Всички сме горди и радостни, че тя прие поканата и е наш гост тук.- С какво я заинтригувахте, когато отправихте поканата към нея?- Уцелихме момент, в който тя е в Европа и имаше няколко свободни дни. Отдавна говорим за това.

Ние сме колеги в Борда на Международната федерация по тенис. Хубаво е, че се получи и намерихме удобно време и за нея, и за мен, за да дойде тук. За съжаление тя няма да има време да посети София и нашия Национален тенис център, както и други тенис клубове, но при следващото й посещение и това ще се осъществи. – В какво може да ни помогне Американската тенис асоциация?

– По принцип толкова години вече работим за тениса – не само аз, а и колегите от Управителния съвет. Виждаме, че ние трябва да си помогнем. Вече правим структурата и поставяме основите на една сериозна дейност за надграждане след периода на доста тежки усилия да достигнем донякъде. С новия център в Орландо, с многото специалисти, които те имат, работим в посока за едно бъдещо сътрудничество за посещение на наши кадри и млади състезатели примерно в Орландо за подготовка.

Също така техни специалисти да идват тук и да контактуват с нашите специалисти и клубове. Това се коментира. Ще бъде финализирано в скоро време. На US Open ще можем да финализираме нашите отношения.

Това е една хубава инициатива. Знаете, че работим и с други федерации, работим с посолството на САЩ по теми на сътрудничество в спорта. Отворени сме за всякакви неща, но нашата основна дейност тук е да търсим съмишленици. Имаме добро партньорство с няколко от търговските камари, имаме Обществен съвет с много сериозни личности вътре, комисия за контрол на работата и наблюдаването на добри практики, Попечителски фонд…

Всички тези неща са основни за развитието на една модерна работеща институция. – Бяхте в Загреб, където имаше Общо събрание на ITF. От 2011 г. сте член на Международната федерация, а от миналата година сте в Борда на централата.

Какви решения бяха взети в хърватската столица?– За времето от септември миналата година, когато Дейв Хагърти беше избран, заедно с новия Борд, се свърши много работа. Разбира се, благодарение на лидерството на Дейв и на екипа. В никакъв случай не искам да омаловажавам работата и на предишния президент Франческо Ричи Бити, който направи много за тениса и е една много сериозна фигура в световния спорт.

Стилът на Дейв е консенсусен, диалогичен, за включването на малките нации, за реформирането на Купа „Дейвис“ и „Фед къп“, за една добра комуникация с ATP и WTA. В никакъв случай тя не би трябвало да бъде лоша, тъй като сме в един кораб. Наистина е впечатляващ и за малко месеци се свърши много, но тепърва предстоят сериозни начинания, които надявам се ще бъдат успешни за ITF и за нациите-членки. – Какво означава да имаме българин на такова високо ниво в световния тенис?

Трябва да добавим, че освен в Борда на ITF, сте и вицепрезидент на Тенис Европа.- Ние имаме традиции. Мисля, че трябва да го гледаме от практичната страна. Имаме достъп до важни решения, до информация.

Световната федерация не е като ФИФА и УЕФА с много сериозни финансови постъпления, но в никакъв случай не омаловажава нейната тежест. Тенисът все пак е един от водещите спортове. Мисля, че е добре за България и за мен в личен план, за федерацията, но фокус и приоритет трябва да бъде развитието на тениса в България. Това никога не може да излезе от моята орбита.

– Как виждате развитието на българския тенис в момента?- Сега виждам една сериозна група от млади тенисистки – Изабелла Шиникова, Вики Томова, Сесил, Найденова и още няколко млади. При момчетата също – Алекс Лазаров, Мико Кузманов. Има и невероятно поколение от малките от 14 надолу.

Не сме имали такова поколение и затова усилията и фокусът са към програмите, свързани с подпомагането на тези деца да се развиват. Има една доста добра основа. Очаквам нещата да се развиват по-бурно следващите години и децата, които сега са в юношеските гарнитури да се реализират в професионалния тенис, а някои от тях разбира се и в колежанския, който също е път на развитие, който не е за подценяване. – Федерацията стартира много програми за популяризирането на този спорт – „Тенисът – спорт за всички“, „3Т“, „Тенисът – честна игра“, „Тенис 10“.

Какви цели сте си поставили?- Основното е все повече деца да имат възможност да хващат тенис ракетата. Не само в София, не само в големите градове. Трябва време тези програми да се надградят, да се усети ефектът.

Трябва много добра координация с местната власт. Имаме желание от няколко от големите имена в българския тенис да бъдат наши посланици. Те вече обикалят страната – съветват клубове, треньори, срещат се с кметове. Това също ще се надгради и ще се работи паралелно с програмите.

Това е основното – повече деца и тези, които остават и са талантливи, да можем по-голям брой от тях да подкрепяме, за да се развиват.- Социалната дейност на федерацията включва и подпомагане на състезатели по тенис в инвалидни колички. Вие сте от малкото организации, които отделят внимание на тези хора. Кое ви накара да се ангажирате с подобна инициатива?

– Не може да делим някоя дейност като важна и маловажна. Тенисът в инвалидни колички е важна част от нашата дейност и от дейността на световната федерация и националните федерации. От самото начало, когато беше въведено, ние му отдаваме голямо значение и не пропускаме да подпомагаме и да работим върху това. Разбира се, има и много други дейности – ветерански тенис, плажен тенис, падел тенис.

Многопластова е дейността. Предизвикателствата са много. Радвам се, че младият екип работи с желание, усъвършенства се и дано да не прегорят, а да издържат и да успеят да видят резултатите, да почувстват удовлетворение от тяхната работа.- Сигурно ви е омръзнало да отговаряте на следващия въпрос, но кога ще имаме новите Григор Димитров и Цветана Пиронкова?

Ще трябва ли да се чака дълго?- Смятам, че специално Григор Димитров още дълго време ще ни радва. Аз очаквам той да направи сериозни резултати, да покаже своя потенциал съвсем скоро, а той е голям. Не „новите“, просто всеки състезател, който има желание и е в тура или близо до тези заветни 200, трябва да бъде подпомаган и да очакваме от него резултати.

Никой не трябва да бъде отписван, всеки има шанс. Виждате, че Шиникова направи бум за два-три месеца. Тя и Вики Томова спокойно могат да са в топ 100, а това е нещо голямо. Има добри деца, такива звезди чак – не знам, но всяко може да стане.

Надявам се в най-скоро време да имаме втори, трети играч в топ 100 при мъжете и при жените, което ще бъде още по-голяма мотивация за младите и за популяризирането на тениса. – Имаме ли треньори, които да работят с талантите ни?- Има. В тази част аз съм малко по-критичен, отколкото трябва да бъда.

Но когато погледна по-трезво, виждам, че имаме доста хора, които дават всичко от себе си, усъвършенстват се, развиват се. Трябва да ги подкрепяме, за да имат самочувствие, защото самочувствието е много важно. Не трябва да ги мачкаме и непрекъснато да ги караме да се чувстват, че не са свършили нещо. Имаме треньори, трябва да сме позитивни и да им даваме възможност за реализация и усъвършенстване.

– На какво се дължи бумът в тениса? Виждаме колко много деца желаят да се занимават с този спорт…- Разбира се, заради Григор и Цветана. Другият фактор е, че доста клубове имат добра маркетингова политика, ходят до училищата, имат добра интерактивна и комуникационна политика.

Това, че големите форуми се предават по телевизията също е голям плюс. Не на последно място звездите в световния тенис – Надал, Федерер, Джокович. В женския тенис направеното от Мугуруса също е стимул за малките дечица и за техните родители.- Кое е най-характерно за съвременния тенис?

– Все повече се изисква физическа и психическа стабилност и сила. Появяват се много играчи, конкуренцията е убийствена. Треньорите подхождат много по-академично и в детайли при подготовката на даден мач. Гледат се видео записи, анализира се играта.

Един тенисист не може да си позволи да седи на едно място. Непрекъснато трябва да се интересува от противника и от своята игра, за да може да го изненада. Все повече акцентът е върху науката и конкуренцията е невероятна. Това, което се постига от тенисистите, трябва да бъде видимо за всички нас.

Menu Title