Кариерата на Хуан Мартин дел Потро е белязана от много върхове и спадове. Двуметровият аржентинец ще се изправи пред поредно предизвикателство, след като през седмицата стана ясно, че отново е счупил капачката на дясното си колено. Абсолютно същата травма Дел По получи и миналия октомври, а в резултат на нея отсъстваше близо шест месеца от тура. За Дел Потро няма тайни във възстановителния процес.
Той, на практика, пропусна две години (2014, 2015) заради контузия в китката на лявата ръка и претърпени три операции. Години преди това оперира и китката на дясната си ръка, заради което пак бе за дълго в лазарета. За съжаление на шампиона от US Open 2009 ще му се наложи пак да стисне зъби и търпеливо да изчака момента, когато отново ще бъде напълно здрав и готов да направи поредното си завръщане сред елита на професионалния тенис. В следващите редове ви предоставяме кратка ретроспекция на върховете и спадовете на Дел Потро, които белязаха кариерата му до момента: 2006: На „Ролан Гарос“ участва за първи път на турнир от Големия шлем, когато е на 17 години.
Приключва годината като най-младият състезател в Топ 100 на ранглистата. 2009: Побеждава Рафаел Надал на полуфиналите и Роджър Федерер на финала, печелейки първата си титла от Големия шлем на US Open. 2010: Бележи личен рекорд, достигайки до четвъртото място в света. В този момент обаче се появяват проблеми с дясната китка.
Подлага се на операция през месец май и не е в състояние да защитава титлата си от Ню Йорк.2011: Започва сезона като №258 и го приключва като №11. 2012: Изкачва се до седмото място в света и побеждава Новак Джокович в битка за бронзов медал на Олимпийските игри в Лондон.2013: На Уимбълдън достига до първия си полуфинал в турнир от Големия шлем след триумфа на US Open.
Отстъпва в оспорван мач пред Новак Джокович. Завръща се в Топ 5 на ранглистата.2014-15: Появяват се проблеми в лявата китка и се подлага на операция през месец март. Нараняването е толкова сериозно, че се налага да претърпи още две операции.
В този момент Дел Потро се опасява дали изобщо ще успее са се върне на корта. 2016: През февруари най-накрая се завръща в Тура, като е №1042 в ранглистата. Въпреки че не направи пълен сезон, годината донесе няколко много емоционални моменти на Дел Потро: спечелване на сребърен медал от Олимпийските игри в Рио де Жанейро и триумф в отборната надпревара за Купа „Дейвис“. На финала в Загреб срещу Хърватия Дел Потро е с основен принос за победата на „гаучосите“, след като успява да обърне Марин Чилич от 0:2 до 3:2 сета в епичен мач.
Приключва годината като №38. 2017: В Ню Йорк достига до първия си полуфинал в турнир от Големия шлем за последните 4 години. Губи от бъдещия шампион Рафаел Надал.Приключва годината като №11 в света.
2018: Завръща се в Топ 10 през януари. В Индиън Уелс печели първата си титла от Мастърс 1000 сериите, като на финала отразява мачбол и прави обрат срещу Роджър Федерер. През август записва нов личен рекорд в ранглистата, достигайки до №3 в света, след като по-рано през сезона е играл на полуфиналите на „Ролан Гарос“ и на четвъртфиналите на Уимбълдън. И в двата случая губи от Рафаел Надал.
На US Open побеждава Рафаел Надал (испанецът се отказва след два сета игра) и се класира за финала, където отстъпва пред Новак Джокович. На Мастърс 1000 турнира в Шанхай чупи капачката на десния си крак, което слага край на сезона му. 2019: Достига до четвъртфиналите в Делрей Бийч и Рим. Губи от Карен Хачанов на осминафиналите на „Ролан Гарос“.
На турнира в Куинс Клъб чупи за втори път капачката на дясното коляно, след като се подхлъзва в края на двубоя срещу Денис Шаповалов.