Дълго време изглеждаше, че Григор Димитров не може да подреди кутията си с инструменти. Не бе достатъчно отдаден за елитен тенисист. Освен ако не се носеше на гребена на вълната благодарение на своя талант, изглеждаше уязвим, нестабилен и склонен към раздразнение.Сега обаче 26-годишният българинът със стилната си игра най-после оправдава истерията, която го обграждаше в тийнейджърските му години – период, в който го наричаха Бейби Федерер.
В неделя в Лондон той спечели финалния турнир на АТР – най-значимата титла в кариерата му, като надви Давид Гофен с 7-5, 4-6, 6-3 в напрегнат финал, продължил 2:30 часа. Емоционалният и изтощителен триумф остави Григор безмълвен.“Малко си загубих думите, няма да ви лъжа – призна той, когато му връчиха трофея. – Обикновено съм доста добър в тази част“.
Актуалният въпрос е толкова прост, колкото сложен е неговият отговор – може ли Григор да компенсира загубеното време?Първо, трябва да разгледаме конкуренцията на върха в тениса. Швейцарската икона Роджър Федерер наближава 37 години. Рафаел Надал бе най-добрият през сезона, но отново има проблеми с коляното.
Ситуацията в горната част на ранглистата изглежда най-мъглява от цяло десетилетие насам. Особено при серията от травми на лидерите. Четирима от петимата водещи тенисисти отпреди година не издържаха на темпото през настоящия сезон и отсъстваха в Лондон.Ето защо изглежда, че Григор е в отлична позиция да навлезе по-дълбоко в турнирите от Големия шлем.
Интригуващ детайл е, че преди време той даде заявка за съществена роля, след което се отдръпна. А сега приключва годината като №3.Преди 10 години той беше най-обещаващият млад талант и спечели титлите на „Уимбълдън“ и Откритото първенство на САЩ. През 2014 г.
стигна до полуфинал на „Уимбълдън“ при мъжете и се качи до 8-ата позиция в ранглистата едва на 22-годишна възраст. След това обаче се препъна и се срина до №40 през лятото на 2016 г.“Достигането до №8 на тази възраст беше труден урок за Григор – обяснява треньорът му Дани Валверду. – Труден, но и много полезен.
Нашият основен приоритет е да опростим нещата“.Простотата е точно онова, от което Димитров се нуждае. Треньорите винаги са работили трудно с него. Цели шестима се изредиха в досегашния списък.
Двете му лица отново бяха изложени на показ в Лондон. На полуфинала в събота бе почти болезнено човек да го наблюдава – той се бореше с нервите си в опит да затвори мача с Джак Сок. Но Димитров демонстрира упоритост и оцеля.В неделя изигра блестящо третия сет срещу Гофен, за да стигне до три мачбола при 5:2.
След това по-спокойният белгиец остана във финала след серия брилянтни удари. Борбеното завръщане на съперника все пак не стресна Григор, който за миг остана неподвижен, пое дълбоко въздух и изигра отличен сервис гейм, за да подпечата титлата.На 26 години той е в пика на кариерата си. Но същевременно е просто един от играчи като Гофен, Сок, Кей Нишикори и Милош Раонич, които бяха потискани от продължителната доминация на Федерер и останалите от Голямата четворка.
Димитров и останалите споменати все още не са усещали вкуса от триумф в турнир от Големия шлем.Но защо е цялото това бързане? Мъжкият тенис се превърна в спорт, доминиран от ветерани. Видяхме какво направиха Надал и Федерер през изминалия сезон.
Новак Джокович и Анди Мъри също преминаха 30-те. Нека не забравяме Стан Вавринка, Томаш Бердих, Давид Ферер и Жо-Вилфред Цонга. Всички те са сред водещите състезатели и навлязоха в четвъртото десетилетие от своя живот.Това бе осмата и най-значима титла в кариерата на Димитров.
Той спечели половината от тези отличия през изминалите 11 месеца. Включително и в Синсинати – първият му Мастърс 1000.Но все пак Григор има още много какво да доказва, ако се надява да достигне до величие.Както обяви анализаторът на ESPN Брад Гилбърт след мача, разликата от №25 до №3 не е твърде голяма.
Така че българинът ще трябва да се потруди доста, за да запази позицията си. Но Гилбърт подчерта още, че е време да започнем да говорим за Димитров в контекста на надпреварите от Големия шлем. Австралия, чуваме ли се?В неделя вечерта Григор изглеждаше като играч, който е разбрал как да се придържа към най-добрата си игра и до върха в ранглистата.
„Това бе прави още по-отдаден и по-развълнуван за онова, което предстои. Зная какво трябва да направя, за да се получи добре“.Това е ценен урок, който Димитров трябва да научи. При това – за втори път.
Питър Бодо, ESPNbtvnovinite.bg