За едно и осем на Уимбълдън

19 Юли, 2017
355 преглеждания

 

За едно и осем на Уимбълдън

За едно и осем на Уимбълдън

За едно и осем на Уимбълдън

Шампионите от Откритото първенство на Великобритания по тенис Уимбълдън при мъжете и жените не скриха сълзите си при награждаването. Макар че Роджър Федерер вдигна за рекорден осми път трофея, а Гарбине Мугуруса го направи за първи и двамата се предадоха на емоциите.131-ото издание на турнира от Големия шлем ще се запомни освен с нехарактерното за Острова топло и сухо време и проблемите с настилката, и със заслужения триумф на шампионите на единично.За Маестро Федерер е казано всичко.

Но титла без загубен сет в седем мача по-малко от месец преди 36-ия рожден ден на швейцареца си е подвиг. Всякакви мрънканици, че Роджър не срещнал никой от Голямата четворка и че съперниците му излизали на корта като обречени, са си един смешен плач. Все едно бащата на четири деца е виновен, че Мъри, Надал и Джокович не стигнаха до мач срещу него, по простата причина, че отпаднаха по-рано.Да, Федерер прави всичко да изглежда много лесно, но в последните си три мача той се изправи срещу тенисисти, които го бяха побеждавали в Шлема.

Раонич го спря през 2016-а на полуфинала на Уимбълдън, Бердих – на четвъртфинал също в Лондон, но през 2010 година. Чилич пък стигна до титлата на US Open през 2014-а след като отстрани швейцареца на полуфинал.Сега той не допусна изненада и закономерно спечели 19-ата си титла от Големия шлем. Роджър бил много възрастен и бил омръзнал на публиката, която искала нови лица, казват други критици.

И тук не съзирам защо той да си посипва главата с пепел, че младите не могат да го детронират. А и останалите от четворката също са в четвъртото си десетилетие вече, т.е. не могат да се нарекат нова вълна в никакъв случай.

Старите кучета не дават кокала, палетата не са дорасли да им го вземат.За мен най-учудващото в успеха на Федерер в „Ол Инглънд клъб“ е как успя да намери мотивация да излиза на корта за победа във всеки мач, след като е спечелил всичко в тениса. Психологическата нагласа на Маестрото, наред с дългата почивка и доброто възстановяване донесоха осмата титла, с която той сбъдна още една своя мечта. След като близначките вече бяха видели в ложата успех на тате в Шлема, сега това сториха и момчетата му.

Гледката на четирите му деца на трибуните напълниха със сълзи очите на гордия родител.При жените в началото Гарбине Мугуруса не беше слагана сред най-големите фаворитки, може би защото беше поставена под №14 в схемата и защото не беше печелила турнир след титлата от „Ролан Гарос“ през 2016-а.Но испанката направи мъдър ход преди началото на Уимбълдън. Тя привлече в своя щаб единствената си сънародничка, печелила трофея в Лондон – Кончита Мартинес.

Трудно е да се отговори дали присъствието на Кончита, или отсъствието на титулярния треньор Самуел Сумик помогнаха повече за страхотното представяне на Мугуруса в предишните две седмици. Гарбине загуби сет само срещу тогавашната №1 в света и схемата Ангелик Кербер, а по пътя си победи още две тенисистки с титли от Шлема и по-предно класиране от нейното: Светлана Кузнецова на четвъртфинала и Винъс Уилямс в мача за титлата.Родената в Каракас брюнетка си спомни как се печели на трева и че през 2015 година вече е играла финал в „Ол Инглънд клъб“. Агресивният й стил и подобреното придвижване по корта при нейните 183-сантиметра бяха изключително подходящи за успеха.

До момента за 23-годишната Мугуруса е по-лесно да запише голям успех, отколкото да го затвърди или повтори. Ще е интересно дали порасналото самочувствие ще помогне на Гарбине на US Open, където не е стигала до трети кръг, или тя ще се върне в цикъла от ранни отпадания до следващото си избухване.

Menu Title