#АНТИСОЦИАЛНИ ли сме?

29 Апр., 2017
231 преглеждания

 

#АНТИСОЦИАЛНИ ли сме?

#АНТИСОЦИАЛНИ ли сме?

#АНТИСОЦИАЛНИ ли сме?

#АНТИСОЦИАЛНИ ли сме? Тагове

знание ввс знание списание 29-04-2017 14:06 | Tennis24.bg Много от нас пряко усетиха как социалните медии промениха интернет. Но трябва ли да се тревожим, че променят и поведението ни?

Ако, като много други хора, и вие поставяте ясна граница между онлайн и живото общуване и второто ви е приоритет, то отговорът е по-скоро положителен. Но за да стигнем до същината на проблема, трябва да разгледаме как социалните мрежи влияят на поведението и действията ни към околните. А въпросното влияние е значително заради начина, по който работят мозъците ни. Истината е, че социалните взаимодействия, независимо дали са онлайн или наживо, имат огромен ефект върху мисленето и когнитивните процеси.

Хипотезата за социалния мозък, формулирана през 90-те години на миналия век от антрополога Робърт Дънбар, предполага, че социалната ни природа е причината човешкият мозък да е толкова голям. Идеята е, че примитивните хора са се групирали в общества и този кооперативен подход се оказал полезен за оцеляването им. Но подобен начин на живот изисква от мозъка да обработва много информация – на кого да се доверите, кой ще ви помогне, кой ви дължи услуги и т. н.

Това е значително количество от данни, които трябва да са ви подръка във всеки един момент. А за целта ви е нужно много сиво вещество. Или поне такава е теорията.В подкрепа на горното, изследвания с мозъчен скенер показват мрежа от зони, включително кортикалните структури на централната бразда и слепоочно-теменните възли, чиято активност се засилва, когато човек мисли за себе си като част от група.

А зони като междинния префронтален кортекс и предната поясна кора се активизират, когато обработват себеусещането и идентичността ни, както и осъзнаването, че сме част от група или общество. Всичко това показва, че социалните ни взаимодействия са основен компонент от идентичността ни.Хората се нуждаят от общуване. Лишаването от социални контакти, например, когато затворник е изпратен в изолатор, се приема от психолозите като форма на мъчение.

От друга страна прекаляването със социалните контакти също не е добро. Те са психически натоварващи. Общуването с някого кара мозъка да работи усилено. Това обяснява парадокса, че се нуждаем едновременно от социални взаимодействия и от самота.

Първите натоварват мозъка и затова имаме нужда от вторите, за да презаредим батериите, както често се казва.От всичко това се вижда, че мозъкът е в много прецизен баланс, докато се опитва да ни достави максимума от всеки социален контакт. Но също както слагането на десет пъти повече захар в тортата не я прави десетократно по-добра, така и социалните мрежи могат да усилят някои аспекти от общуването и взаимоотношенията по начини, които не са ни полезни, а понякога са дори и вредни.Прочетете цялата история на страниците на новия брой на ВВС ЗНАНИЕ който е на пазара от 3 майАвтор: Д-р Дийн Бърнет, доктор по невронауки в Кардифския университет, за сп.

ВВС ЗНАНИЕ _____Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!

Коментари Блог От авторитеНазаем Новини Най-четениПоследни Турнир на седмицата Турнир: Istanbul CupКатегория: ДругМясто на провеждане: ИстанбулНастилка: КлейНаграден фонд: $226,750Official Website | Livescore Турнир на седмицата Турнир: Porsche Grand PrixКатегория: ДругМясто на провеждане: Щутгарт, ГерманияНастилка: КлейНаграден фонд: $710,900Official Website | Livescore Турнир на седмицата Турнир: Hungarian OpenКатегория: ДругМясто на провеждане: БудапещаНастилка: КлейНаграден фонд: €540,310Official Website | Livescore Турнир на седмицата Турнир: Barcelona OpenКатегория: ДругМясто на провеждане: Барселона, ИспанияНастилка: КлейНаграден фонд: €2,604,340Official Website | Livescore

Menu Title